Tuvalet Eğitimi

Çocuğunuzun bebeklik döneminde, veda ettiğiniz zaman üzüleceğiniz pek çok şey olabilir fakat bez değiştirmek bunlardan biri olmasa gerek. Tuvalet eğitimini çocuğunuz için bir baskı unsuru değil pozitif bir deneyim haline getirmeniz çok önemlidir.

Tuvalet eğitimine başlamanın hiçbir koşulda değişmez kuralları vardır ;

– Sakın çok erken başlamayın.

– Sakın acele etmeyin ve bu konudaki baskılara boyun eğmeyin.

– Asla çocuğunuzu tuvaleti kullanması konusunda zorlamayın.

– Her çocuğun öğrenme becerilerinin ve süreçlerinin farklı olduğunu unutmayın.

– Asla  tuvalet konusunda bir kaza oldu diye çocuğunuzu azarlamayın.

– Çocukların gece kuru kaldıkları yaş 18 aydan 8 yaşa kadar değişebilir. Araştırmalara göre 18 aydan evvel kuru kalmaya zorlanan çocuklar tam bir tuvalet eğitimini ancak dört yaşına geldiklerinde sağlayabiliyorlar. Öte yandan tuvalete gitmeye 2 yaş civarında başlayan çocuklar duruma hemen adapte olabilirler.

– Çocukların tuvalet eğitimine hazır oldukları ve idrar akışını kontrol eden sinir uçlarının gelişimini tamamladığı dönem 18 ay ve 3 yaş arasındaki bir dönemdir ve tuvalet eğitimine bu dönem aralığında alışabilirler.

– Unutmayın her çocuk lazımlık kullanmaz.

– Erkek çocuklar tuvalete genellikle oturarak başlarlar, ayakta pozisyona ilerleyen dönemlerde geçerler.

– Erkek çocuklar genelikle tuvalet alışkanlığına geçişi korkutucu bulurlar ve kaka yapma hissinden hoşlanmazar. Çcuğunuzun endişelerine karşı sabırlı olun.

– Başlangıçta çocuğunuzun fikre alışana kadar lazımlığına giysileri üzerindeyken oturmasına izin verin. Eğer tuvaleti kullanıyorsanız çocuklar için yapılmış ve oturma yerini ufaltan aparatlardan birini kullanın.

– Lazımlığın ne işe yaradığını anladıktan ve onu kullanmayı istedikten sonra bezini çıkartın ve onu lazımlığa oturtun. Aynı anda bezini de değiştirir ve bezin içindekileri lazımlığa boşaltırsanız,fikre daha çabuk alışacaktır.

– Yemek yedikten veya bir şeyler içtikten sonra lazımlığa ya da tuvalete oturması için onu teşvik edin.

– Oynarken lazımlığının nerede olduğunu bldiğinden emin olun ve bunu kullanası veya size getimesi için onu özendirin.

– Tuvalete giderken çocuğunuzu da yanınıza alın ki sizin yaptıklarınızı gözlemleyerek öğrensin.

– Onu tuvalee gitmeye zorlamayın ama bol bol özendirin.

– Islak ve kuru olmanın arasındaki farkı öğrendiyse gündüz saatlerinde bezin yerine tuvalet eğitimi için özel hazırlanmış külotlardan giydirin ve gerek olduğunda size bildirmesini tembih edin.

– Geceleri kuru kalmayı başarması biraz daha uzun sürebilir ama yatağın altına plastikten yapılmış bir kat malzeme ve sıradan çarşaflar geceleri güvenli geçirmesini sağlar.

– 18 aydan önce çocuğunuzun kakasının geldiğini farketmesini beklemeyin. Bunun için en ideal yaş 2- 3 tür. Bazı çocuklarda tamamen temiz kalma yaşı 5 ”e kadar çıkabilmektedir

– Lazımlığı veya tuvaleti kullanırken sakin ve rahat hissetmesine yardımcı olun. Gerginlik kakasını yapmasını zorlaştırabilir.

– Günde üç kez ve her seferinde maksimum üçer dakika , yemeklerden sonra lazımlığa oturmasını sağlayın

– Eğer başarılı olursa onu ödüllendirin ve övün.

– Eğer hayır diyorsa zorlamayın, sabırsızlık ya da kınama belirtileri göstermeyin.

– Tekrar denemek istediğinde onu övün.